Sodíkové výbojky jsou skvělou náhradou žárovek

Již několik let roste po celém světě snaha najít adekvátní náhradu za klasické žárovky, které se již na trhu nevyskytují. Jejich výroba byla ukončena na základě směrnice, kterou vydala Evropská unie v létě roku 2005. Nové světelné zdroje mají splňovat především přísnější ekologické normy. To znamená, aby jejich dopad na životní prostřední byl co nejmenší. Dalším neméně důležitým požadavkem je, aby se zlepšovala neustále jejich funkčnost, životnost atd. Snížená spotřeba elektrické energie, by měla vést k nižší produkci skleníkových plynů. Například u klasických žárovek se však ve světlo přeměnilo pouze 8 ℅ energie a zbylých 92 ℅ v teplo.

lampa

Parametry světelných zdrojů

Pokud chceme najít adekvátní náhradu za dříve běžné žárovky, je třeba stanovat si určité parametry, které by měly tyto nové světelné zdroje splňovat. Velmi důležitou veličinou je v tomto případě měrný výkon. Dále se pak jedná o jejich životnost, geometrické rozměry, provozní napětí, možnost světlo tlumit či okamžitý start bez blikání. Největším nedostatkem klasických žárovek byl právě nízký výkon a krátká doba života, jen asi 1000 hodin.
Nové světelné zdroje

  • Halogenové žárovky

Jedná se v podstatě o lepší verzi klasické žárovky. Místo dosud používaných plynů, jsou v baňce plyny halogenu. Mají přibližně dvakrát takovou délku života oproti klasickým žárovkám. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

  • Kompaktní zářivky

Rovněž byly vyvinuty jako náhrada za klasické žárovky. Nevejdou se však do všech svítidel. Skvělá je jejich spotřeba energie, která je o 60 až 80 ℅ nižší než u klasiky. Jejich měrný výkon je naopak znatelně vyšší. Jejich nevýhodou je delší doba náběhu na plný světelný tok, jedná se i o několik sekund.

žárovka

  • Indukční výbojky

Neobsahují žádné elektrody ani vlákna. Na trhu je k dostání například sodíková výbojka, jejíž vlastnosti mohou uspokojit i náročnější spotřebitele. Skvělá je jejich životnost, jedná se totiž o neuvěřitelných 32 000 hodin. Mají široké použití. Určitou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, i když se nejedná o žádné závratné částky a navíc pokud si uvědomíme, jaká je jejich životnost, velmi brzy se nám investice vrátí.

Comments are closed.