Dřív jsme asi neměli kurvítka

Když se tak poohlédnu za svým životem a za technikou, která mne jím kdy provázela, jsem na jednu stranu docela rád, že jsem se dožil vymožeností, které dnes máme a které jsme dřív nemívali, ale na druhou stranu mne to nejednou přece jenom naplňuje trochu smutkem. Jsem rád, že třeba máme počítače, mobilní telefony či digitální fotoaparáty, které za mého mládí nebyly často ani v naší nejbujnější fantazii, natož ve skutečnosti.

Ale v kolika jenom případech nejsem rád u věcí, které máme dnes a které jsme mívali třeba i za docela dávných časů! A to když srovnávám.

starý telefon

Na chatě jsme si kdysi s rodiči mleli kávu v mechanickém mlýnku s kličkou. Možná takový ještě i vy znáte. Byl krásný, z kovu a porcelánu, a na půvabu mu nic neubralo ani to, že jsem byl přinejmenším třetí generací, které sloužil. A funguje dodnes. Zatímco když si pak mí rodiče koupili z plezíru mlýnek elektrický, dokonce dovozový z Jugoslávie, jak dlouho myslíte, že jim fungoval? S bídou pár let.

Nebo takový mixér po rodičích. Možná ho budou ti starší z vás také pamatovat. Byl náš, od firmy Eta, a byť už jsou rodiče dávno v pánu, mně doposud normálně slouží. A když pak člověk vidí, kolik modernějších verzí téhož z dnešní doby sotva vydrží déle než maximálně několikaletou záruční lhůtu…

moderní telefon

A to už ani nemluvím o studni, ve které se mi letos poprvé porouchalo čerpadlo. Minimálně dvacet let tam bylo a sloužilo spolehlivě svému účelu. A teď? Teď už mi to nikdo na tomtéž místě neopraví. Protože se vyrábí totéž, jenže už to není ta bývalá kvalita a v onom vlhku by prý bylo jen otázkou času, než by mi tam shořela elektřina.

Prostě je mi smutno z toho, jak se dřív leccos dělalo v daleko primitivnějších podmínkách, ale přesto ta technika vydržela neskutečně dlouho. Zatímco dnes? Dnes se pomalu do všeho, kam to jenom jde, propašují nějaká ta ‚kurvítka‘. Něco, co se postará, aby to po uplynutí záruky záhy dosloužilo a nešlo to už opravit. Aby si lidé museli kupovat nové výrobky a obchody se hýbaly. A člověk se nápravy nedovolá. Ani z mobilního telefonu Motorola d520. Který mi s vyměněnou baterií slouží spolehlivě už někdy od konce minulého tisíciletí!