Budiž světlo

Dalo by se říci, že v technických vymoženostech ušlo lidstvo docela dlouhou cestu. Někdy je to ovšem spíše ku škodě nežli k užitku. Zejména v oblasti vyvíjení nových druhů zbraní a poté pomocí válek ničení všeho krásného, včetně lidských životů. Abychom nepropadali špatné náladě, tak si budeme myslet, že je to jen nežádoucí vedlejší produkt a raději se soustředíme na nějakou oblast, která je lidstvu pouze prospěšná. Tou je rozhodně elektrifikace (téměř) celého světa.

  • Za tento pokrok vděčíme jednomu hodináři, který si chtěl zajímavým vynálezem osvětlit a ozvláštnit svou výkladní skříň.
  • Jenže poté zaváhal a jeho vynález mu „vyfoukl“ Thomas Alva Edison.

bar v Paříži

A udělal to hned dvakrát. Poprvé, když si nechal žárovku patentovat a podruhé, když z ní vypustil vzduch. Ve druhé polovině devatenáctého století se tedy narodila pro nás tak obyčejná žárovka. Ty první měly ve svých útrobách bambusové vlákno. Ale to už je dávnou minulostí a dnes už máme na výběr mnoho jiných rozličných světelných zdrojů.

Plyn určí barvu

Kromě zmíněné klasické žárovky můžeme odehnat tmu například zářivkou nebo jedním z nejmodernějších vynálezů, kterým jsou výbojky. Laik mnohdy ani netuší, kde všude se za dobu své existence už uplatnily. Třeba jste s nimi spolupracovali i vy a také to netušíte.

  • Jestliže se zabýváte jedním zajímavým koníčkem, kterým je fotografování, pak vám výbojka většinou osvítila prostřednictvím blesku fotografovaný objekt.

rychlý záblesk

V oblasti umění se objevují mnohem častěji. Mnoho umělců je využívá k různým účelům. Z fasád domů velkých měst na nás svítí v podobě neonových nápisů. Co to vlastně výbojka je?

  • Jedná se o uzavřenou trubici, ve které se nachází směs plynů.
  • Náplně mohou být rozmanité, záleží na tom, o který typ výbojky se jedná.
  • Dvě elektrody zavedou elektrický proud do této plynové náplně.

A světlo je na světě.