Jaká je ekonomika Chorvatska?

Chorvatsko, to je destinac,e kterou často navštěvujeme kvůli dovolené. Užíváme si pláží, sluníčka, chorvatské kuchyně, krásných měst a historických památek. Ale víte o Chorvatsku něco bližšího? Třeba více o jejich ekonomice.

Ekonomika Chorvatska je sociálně tržní ekonomika. Je založená převážně na službách a také na turistickém ruchu. V roce 2000 vstoupilo Chorvatsko mezi Světové obchodní organizace. V roce 2009 vstoupilo do NATO a v roce 2013 se stalo členem Evropské unie. Poté následoval vstup do eurozóny a také schengenského prostoru, což velmi usnadnilo turistický ruch v rámci Evropy. Vzhledem k tomu, že drtivá většina turistů je právě z Evropy, podpořila tahle změna turistický ruch po celém Chorvatsku.

Dubrovnik

Po vstupu do eurozóny bylo Chorvatsko označené jako rozvinutá země s vyspělou ekonomikou.

Vypadá to, že Chorvatsko si teď vede dobře, ale nebylo tomu tak vždy. V roce 2008 Chorvatsko zasáhla světová finanční krize. Ta postihla celou zemi, a nejvíce právě ekonomiku ve spojením s poklesem hospodářské produkce a zastavila na nějakou dobu veškerý ekonomický pokrok. Tato krize se postupně zlepšovala, ale za její konec se označuje až rok 2014. Trvala tedy šest let.Další krize, i když menší, přišla v roce 2020, vlivem pandemie coronaviru, která samozřejmě ochromila na nějaký čas turistický ruch. Chorvatsko se ale z krize velmi rychle dostalo, především kvůli nárůstu vývozu zboží do okolních států a rozvíjejícím se sektorem IT.

Chorvatsko

V roce 2023 bylo také v Chorvatsku přijato euro namísto dosavadní měny v podobě kun. Tento přechod ale šel ruku v ruce s tím, že se v Chorvatsku zvedli ceny téměř všeho. Nyní je Chorvatsko jedna z dražších destinací. Vzhledem ale k tomu, že v celém světě je vlivem války mezi Ruskem a Ukrajinou zvýšená inflace, lidé odmítají vydávat takové náklady za dovolenou, proto se ceny postupně snižují, aby Chorvatsko nepřišlo o turisty.

Více se dozvíte v článku Ekonomika Chorvatska https://www.najadranu.cz/category/ekonomika/.

Comments are closed.